HDK : ......... ?

Türkiyeli Kafkasların örgütlerinden küçük sol gruplara, Lazlardan Süryanilere, Rumlara, Ermenilere, bazı anarşistlerden LGBTT’lere kadar pek çok kesimi ve grubu kapsıyor.
HDK : ......... ?
08 March 2012, Saat 09:56 12 Haziran 2011 seçimlerinde 36 milletvekilliği kazanan ‘Blok’, bir ‘çatı partisi’ne dönüşme yolunda önemli bir adım atmış ve geçen ekim ayında ‘Halkların Demokratik Kongresi’ kurulmuştu. Son günlerde bu oluşum, ‘KCK’nın yerini alacağı’, ‘Kandil’den gelen talimatla devreye sokulduğu’ iddialarıyla gündeme geldi. Peki gerçekte HDK nedir? PKK’nın Türkiye’nin sol siyasetini manipüle etme aracı mı, yoksa 1989’daki ‘Devrimci Güç Birliği’nden bugüne kadar gelen ‘solda birlik’ arayışlarının son mecrası mı? Bunu anlayabilmek için ‘derin’ bir araştırmaya gerek yok. Nitekim HDK, 12 Haziran seçimlerine ‘Blok’ olarak giren ve 36 milletvekilliği kazanan parti ve grupların oluşturduğu bir ‘Kongre Hareketi’ ve her hareketleri yasal olarak izlenmeye açık. Öncelikli amaç bir ‘çatı partisi’ kurmak ve 2013’teki seçimlere bu partiyle katılmak. Kökeni 2009’a dayanan HDK çok daha önceden ilan ettiği bu amaçlara giden yolda, 17 Ekim 2011’de herkesin gözü önünde ve bir deklarasyon metniyle kuruldu. Türkiyeli Kafkasların örgütlerinden küçük sol gruplara, Lazlardan Süryanilere, Rumlara, Ermenilere, bazı anarşistlerden LGBTT’lere kadar pek çok kesimi ve grubu kapsıyor.
HDK bugün, solun önemli ve tarihsel bir kesimiyle yasal Kürt siyasi hareketinin bir yan yana durma çabası. Aslında solun on yıllardır gündeminde olan bir tür ‘çatı örgütü’ne dönük, henüz tamamlanmamış bir girişim.
HDK’nın Ekim 2011’de oluşturulan 121 kişilik Kongre Meclisi’ndeki bazı isimler şöyle: Levent Tüzel, Akın Birdal, Aydın Çubukçu, Celal Beşiktepe, Ertuğrul Kürkçü, Gencay Gürsoy, Sırrı Süreyya Önder, Suavi, Ufuk Uras, Berat Günçıkan, Şebnem Korur Fincancı, İnci Hekimoğlu.

Seçimde partiyle girilecek
HDK İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, söz konusu haberlerin ‘servis edilmiş’ olduğunu düşündüklerini söyleyerek, “20 yıla yakın zamandır halk güçlerini bir araya getirme çabamız var. Bu sadece solcuların birliği de değil. Tüm halk güçlerinin demokratik bir zemin ortaklığı arayışı. Önümüzdeki seçimlere de partileşmiş olarak girmeyi hedefliyoruz” dedi. Aynı zamanda HDK Eşsözcüsü olan Ertuğrul Kürkçü ise HDK hakkındaki haberin bir ‘provokasyon’ olduğunu söyledi.

KAYNAK : Radikal

Gürsoy TOPSOY
Bu haber toplam 58794 defa okundu.

Bu yazıyı paylaşın

Diğer Haberler - Tüm Haberleri Göster

SON EKLENEN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

ANKET

2015 genel secimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz ?

Anket Sonuçları

ANKET

Yenilenen web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Çok Güzel
  • Güzel
  • İdare Eder
  • Kötü
Anket Sonuçları