Kılıçdaroğlu'dan 'liste' açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dün YSK'ya teslim edilen milletvekili aday listesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu'dan 'liste' açıklaması
13 April 2011, Saat 10:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin dün YSK'ya teslim edilen milletvekili aday listesiyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Ankara'da seçim startını başlatıyoruz. İl başkanlığımız bugün nasıl bir yöntem izleyecekleri konusunda birifing verecek.

LİSTELERİMİZDE DEVRİM GERÇEKLEŞTİRDİK

Dün listelerimizi hazırladık, YSK'ya teslim ettik. Listelerimizde bir devrim gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim. Gençlik ve kadın listelerimizde ağırlığı oluşturuyor. bundan ötürü son derece mutluyuz. Gelen tepkilerden de memnunuz, yurttaşlarımız, örgütlerimiz olumlu bakıyor. Bu konuda yaptığımız değişim Türkiye'nin ve CHP'nin geleceği açısından çok önemlidir. Değişim söylemini daha önce dile getirmiştim, Kurultay'da başlatmıştık bunu. O söylemlerimizin arkasında durduk.

"Geçmişte uzun yıllar çalışan ama vekil listelerinde yer almayan arkadaşlara buradan teşekkürlerimizi sunuyorum. Onlar partimizin büyükleridir, onlarla beraber çalışacağız, onların katkılarını her zaman alacağız.

SADECE BİZ ÖNSEÇİM YAPTIK

"Bizim seçim sloganlarımızdan birisi 'herkes için CHP'ydi. Eğer CHP herkesi kucaklayacaksa o zaman toplumun her kesiminden kişileri CHP çatısı altında görmek bizi mutlu edecektir. Değişik kereler seçim meydanlarında 'herkesi CHP'nin çatısı altına bekliyorum' demiştim. O arkadaşlar geldi, bazıları listelerimizde yer aldı. Almayanlara da çağrı yapacağım, listede yer almış gibi bizimle beraber çalışsınlar. 4200'e yakın aday adayı listesinden 550'sini seçtik, zor bir seçimdi. Hiçbir siyasal parti önseçim yapamazken biz önseçim yaptık. 3 il hariç hemen hemen çoğu ilde kamuoyu yoklamaları yaptık."

ÖNDER SAV'LA HENÜZ GÖRÜŞMEDİM

Bir gazetecinin, Önder Sav'ın listede yer almamasının sürpriz olduğunu belirtmesi üzerine, Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı:

"Onlarla görüşmedim. Daha önce de söyledim, ben kurultay sürecinden itibaren CHP'de değişimi sağlayacağımızı, partiyi gençleştireceğimizi ısrarla söylemiştim. Sayın Önder Sav da, Sayın Deniz Baykal da listelere giremeyen, partimize emek vermiş bütün arkadaşların da geçmişteki hizmetlerini minnetle anıyoruz. Onlar her koşulda bizim yanımızdadırlar, beraber çalışacağız."

Ergenekon sanıklarının aday gösterilmesinden dolayı bazı örgütlerde istifalar olduğunun hatırlatılması üzerine, Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"İstifalar bununla ilgili değil. Haberal Zonguldaklı ve ailesi eski CHP'li. Haberal o bölgede çok sevilir, önemli bir bilim insanıdır. Bunların tutuklu oldukları için değil, kişisel özellikleri nedeniyle CHP listelerinde yer aldıklarını herkesin bilmesini isterim. Bize eğer Ergenekon sanıkları listeye alındı diye bir eleştiri geliyorsa, bu eleştiri doğru değildir. Başvuran oldu, başvurmayan oldu, hepsine saygımız vardır. Milletvekili adayı olma konusunda hiçbirinin yasal olarak engeli yoktur. Düşünceleriyle çaba harcayan, Türkiye'nin geleceğine katkı sağlayan insanlardır, birilerinin yandaşı değildir, hayali ihracatçı değil, kaçakçı değildir. Bunları CHP listelerinde görmek bizi son derece mutlu etmiştir."
 

Bu haber toplam 1061521 defa okundu.

Bu yazıyı paylaşın

Diğer Haberler - Tüm Haberleri Göster

SON EKLENEN MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

ANKET

2015 genel secimlerinde hangi partiye oy vereceksiniz ?

Anket Sonuçları

ANKET

Yenilenen web sitemizi nasıl buldunuz ?

  • Çok Güzel
  • Güzel
  • İdare Eder
  • Kötü
Anket Sonuçları